Sklep on-line
Kategorie
blog.dajar.pl : Małe przyjemności : Czym się różni kawa od kawy?

Czym się różni kawa od kawy?

Kawa to wspaniały napój. Bogactwo aromatów i smaków oraz różnorodne możliwości przyrządzania jej sprawiają, że ma ona tak wielu wielbicieli. W zależności od naszych indywidualnych upodobań smak kawy może być naprawdę różnorodny. Dlatego też, która kawa jest jaka?

Małe przyjemności / 08 Luty 2017

Kawa to wspaniały napój. Bogactwo aromatów i smaków oraz różnorodne możliwości przyrządzania jej sprawiają, że ma ona tak wielu wielbicieli. W zależności od naszych indywidualnych upodobań smak kawy może być naprawdę różnorodny.

Dlatego też, która kawa jest jaka? Jakie znaczenie ma sposób przygotowywania, a nawet serwowania? Różne rodzaje kawy mogą czasami sprawić, że poczujemy się zdezorientowani, dlatego też krótki przewodnik sprawi, że nie pojawią się jakiekolwiek niespodzianki.

Espresso – jeden z najbardziej znanych rodzajów kawy na świecie. Można uznać, że tuż obok Koloseum, jest to symbol Włoch. Czasami zdarza się, że mylnie kojarzymy nazwę „espresso” - nie odnosi się ona bowiem do prędkości, lecz do smaku, gdyż włoski przymiotnik espressivo oznacza „wyraźny”. Sposób przygotowania jest niezwykle istotny – czas ekstrakcji powinien wynosić ok 25 sekund, a temperatura wody powinna wahać się w granicach 88 – 92°C. Oczywiście, espresso jest podawane w niewielkich, cylindrycznych filiżankach. Ciekawostką jest, że Włosi bardzo cenią sobie smak słodkiego espresso, dlatego też doskonałym sposobem na podbicie smaku kawy, jest użycie brązowego cukru.

Cappuccino – delikatny smak mleka w połączeniu z wyrazistym aromatem kawy. To doskonałe zestawienie zostało stworzone we Włoszech, w zakonie mnichów kapucynów. Obecnie, cappuccino cieszy się niesłabnącą popularnością. Podstawę stanowi oczywiście espresso, a do uzyskania niepowtarzalnego, łagodnego smaku, używa się 100 ml mleka, które po spienieniu powinno mieć objętość 150 ml. Dobrze przygotowane cappuccino odznacza się mleczną pianką pozbawioną pęcherzyków powietrza, dzięki czemu ma niepowtarzalną i lekką konsystencję. Do odmian klasycznego cappuccino należy wersja o wyrazistszym aromacie (cappuccino scuro), jak również łagodniejsza, z większą ilością mleka (cappuccino chiaro). Można również spotkać cappuccino fredo, czyli schłodzoną kawę, zazwyczaj przy użyciu kostek lodu.

Latte macchiato – kawa, której smak wywodzi się z Włoch, lecz został zmieniony przez Amerykanów. Ta kawa zachwyca nie tylko wspaniałym smakiem ale też wyglądem, gdyż podaje się ją zazwyczaj w wysokich szklankach. Cechą charakterystyczną latte macchiato są trzy warstwy, wyraźnie rozdzielone. Dolną warstwę stanowi mleko, na którego powierzchni znajduje się odrobina mlecznej pianki oprószonej cynamonem lub gorzką czekoladą. Na tak przygotowane mleko delikatnie wlewa się porcję (można również dwie) gorącego espresso, by całość zwieńczyć mleczną pianką. Dodatkowo, tak przygotowane latte macchiato można udekorować bitą śmietaną.

Americano – to nic ponad klasyczne espresso dodatkowo zalane wrzątkiem. Można wyróżnić americano italiano, czyli kawę o proporcjach espresso do wody 1:1, co sprawia, że jest to wersja najbliższa oryginałowi. Ciekawostką jest fakt, że można również spotkać się z napojem, który zostaje rozcieńczony do objętości aż 470 ml przez co smak kawy staje się bardzo delikatny i słabo wyczuwalny.

Cafe coretto – kawa, oczywiście o włoskim rodowodzie. Do jej przygotowania wykorzystuje się w niewielkich ilościach alkohol, najczęściej koniak, sambuki oraz grappę. Cafe coretto jest przygotowywana na bazie klasycznego espresso i jest serwowana w niewielkich, niskich szklaneczkach. Ciekawą odmianą jest ponce livornese, czyli podawany na gorąco kawowy poncz z cytryną, rumem i cukrem.

Marochino - jest to słodki wariant klasycznego espresso. Kawa ta pochodzi z włoskiej Aleksandrii i charakteryzuje się pięknym, jasnobrązowym kolorem, który uzyskuje się przez dodanie do espresso kakao lub syropu czekoladowego. Całość jest zwieńczona delikatną, mleczną pianką.

Bogactwo różnorodnych wariantów przygotowywania klasycznej kawy potrafi być zaskakujące, a zaprezentowany przewodnik, to tylko odwołanie się do najczęściej spotykanych nazw. Dobrze wypalona i zmielona kawa zachwyca bogactwem orzechowych, a nawet cytrusowych aromatów. Warto pamiętać, że o smaku naszego ulubionego napoju decyduje nie tylko rodzaj dodatków, lecz przede wszystkim właściwe parzenie.