Sklep on-line
Kategorie
blog.dajar.pl : Piękna jadalnia : Dekoracja stołu. Zasady, które warto poznać.

Dekoracja stołu. Zasady, które warto poznać.

Sztuka organizacji przyjęć to niezwykle cenna umiejętność. Bez względu na to, czy organizujemy proszony obiad, urodziny dziecka, czy chcemy świętować rocznicę ślubu – warto zadbać o odpowiednią oprawę ważnego dla nas wydarzenia.

Piękna jadalnia / 03 Marzec 2017

Podstawowe zasady tworzenia dekoracji.

Sztuka organizacji przyjęć to niezwykle cenna umiejętność. Bez względu na to, czy organizujemy proszony obiad, urodziny dziecka, czy chcemy świętować rocznicę ślubu – warto zadbać o odpowiednią oprawę ważnego dla nas wydarzenia.

komplet-obiadowy-veronica-feston-18-elementowy-arcopal.jpg

Sztuki tej uczymy się całe życie, odkrywamy tajniki savoir-vivru, poznajemy nowe sposoby umożliwiające dekorację wnętrz, testujemy nowe przepisy. Istnieje jednak kilka podstawowych zasad, które ułatwią nam organizację pierwszych przyjęć i umożliwią udoskonalanie kolejnych.

Najważniejszym punktem jest dokładne określenie rodzaju przyjęcia, ponieważ inaczej będzie wyglądał rodzinny obiad, a inaczej będziemy postępować podczas przygotowań do świętowania narodzin dziecka. Dzięki jasnemu sprecyzowaniu tematu przewodniego możemy dużo łatwiej zaplanować potrzebne menu, dekoracje, zastawę stołową. Warto również odpowiednio wcześniej przygotować listę gości i poprosić o potwierdzenie obecności – daje to możliwość przygotowania imiennych karteczek dla każdej z przybyłych osób, dzięki czemu unikniemy niepotrzebnego zamieszania.

Odpowiednia dekoracja stołu to niezwykle istotny punkt, ponieważ wrażenia estetyczne bardzo silnie wpływają na samopoczucie gości. W zależności od okazji możemy przygotować odpowiednie dekoracje. Wiosną i latem warto postawić na świeże kwiaty, które ożywią wnętrze i nadadzą mu wspaniałego, lekkiego charakteru. Również jesienią możemy zdecydować się na wrzosy, dalie, fuksje lub astry. Warto szukać sezonowych kwiatów – wówczas ich dostępność i trwałość jest o wiele większa.

Istotny jest kształt stołu, bo to od niego zależy, na jaką kompozycję powinniśmy się zdecydować. Okrągłe lub owalne stoły wymagają kompozycji kwiatowych opartych na bazie koła, a kwadratowe lub prostokątne stoły, analogicznie, wymagają kompozycji na bazie kwadratu.

W zależności od własnych upodobań i umiejętności można tworzyć kompozycje płaskie, kaskadowe lub nieregularne, jednakże zawsze należy pamiętać, aby kwiaty nie dominowały na stole i nie przeszkadzały gościom, na przykład zbyt intensywnym zapachem.

Niezwykle popularnym i efektownym sposobem dekoracji jest wykorzystanie świec. Jest to rozwiązanie, które bardzo dobrze sprawdza się podczas uroczystych obiadów lub kolacji. Niskie świece doskonale oświetlają podane potrawy, natomiast wyższe oświetlają twarze gości. Ciekawym sposobem jest umieszczenie niewielkich świec w szklanych naczyniach wypełnionych wodą. Mimo, że świece to doskonały pomysł na udekorowanie stołu, to należy zrezygnować z świec zapachowych, warto jednak pamiętać o odpowiednim doborze kolorów.

Dekoracją, która pełni również istotną funkcję praktyczną, są serwetki. Ich dobór zależy od okazji i dominującej kolorystyki. Jeżeli decydujemy się na złożenie serwetek, na przykład na kształt gwiazdy, warto wykonać to zadanie dzień wcześniej i zaprasować miejsce złożenia.

Tworzenie dekoracji na stole, to nie jest łatwe zadanie – dbałość o szczegóły i harmonijne zestrojenie wszystkich elementów wymaga wprawy. Istnieje jednak kilka zasad, które to ułatwiają:

  1. Rozpoczynanie dekorowania od środka stołu. Taki układ umożliwia równomierne i symetryczne wykonanie kompozycji.
  2. Dekoracje nie mogą być zbyt wysokie, by nie zasłaniały twarzy gości.
  3. Podczas przyjęć siedzących obowiązuje ścisła symetria, powtarzalność.
  4. Ciepłe, żółte światło łagodnie oświetla pomieszczenie wprowadzając ciepłą atmosferę. Zimne światło sprawia, że goście wyglądają niekorzystnie.
  5. Dobór obrusów jest uzależniony od rodzaju wykorzystanej zastawy. Jednobarwna, minimalistyczna zastawa doskonale łączy się z wzorzystymi obrusami, natomiast jeżeli decydujemy się na ozdobną zastawę, warto wybrać jednolity, stonowany obrus.
  6. Kolorystyka jest punktem oparcia dla całej dekoracji. Możemy posłużyć się kołem chromatycznym, lecz doskonale sprawdzają się również dekoracje oparte na zasadzie kontrastu bądź wersje monochromatyczne.

Należy pamiętać, że cała oprawa zależy od naszych indywidualnych upodobań estetycznych. Mimo to, odpowiednie połączenie okazji, dekoracji, zastawy i menu to niezwykle istotna kwestia odpowiadająca za końcowy efekt jakim jest udane przyjęcie.