Sklep on-line
Kategorie
blog.dajar.pl : Piękna jadalnia : Jak ułożyć sztućce na stole zgodnie z zasadami savoir-vivre'u?

Jak ułożyć sztućce na stole zgodnie z zasadami savoir-vivre'u?

Właściwe ułożenie sztućców podczas proszonego obiadu to szereg zasad, których należy przestrzegać aby nie popełnić faux pas.

Piękna jadalnia / 10 Styczeń 2017

Czasami każdy z nas potrzebuje niewielkiej ściągi z savoir-vivre`u.

Właściwe ułożenie sztućców podczas proszonego obiadu to szereg zasad, których należy przestrzegać aby nie popełnić faux pas. Jednakże w zależności od rodzaju podawanego menu, ilość oraz rodzaju elementów pojawiających się na stole może się zmieniać. Warto jednak przyswoić podstawowe zasady, które zdecydowanie ułatwią zarówno organizację własnych przyjęć, jak również odpowiednie odnalezienie się w sytuacji w której będziemy gośćmi.

577A0172.jpg

1. Sztućce zawsze powinny pochodzić z jednego kompletu.

Niedopuszczalne jest mieszanie różnych kompletów, gdyż wywołuje to negatywne wrażenia estetyczne.

2. Nie więcej niż trzy pary sztućców.

Przy każdym nakryciu nie powinny się znajdować więcej niż trzy pary sztućców.

Jeżeli jednak planujemy podanie dodatkowych potraw, należy pamiętać, że dodatkowe sztućce podajemy razem z daniem.

3. Sztućce układamy zgodnie z kolejnością podawanych dań.

Sztućce zawsze układamy w zależności od kolejności podawanych dań.

Jest to niezmienna zasada, która obowiązuje każdorazowo bez względu na rodzaj przyjęcia. Dlatego też, jeżeli znajdziemy się w sytuacji, gdy nie jesteśmy pewni jakich sztućców wymaga nieznana nam potrawa, zawsze, najbezpieczniejszą opcją będzie użycie tych, które leżą po zewnętrznych stronach talerza obiadowego.

4. Łyżkę kładziemy na pierwszym miejscu po prawej stronie noży.

W przypadku, gdy pierwszym posiłkiem jest zupa podawana w głębokim talerzu, łyżka powinna znajdować się na pierwszym miejscu po prawej stronie noży.

Serwując zupę w mniejszym naczyniu, na przykład w filiżankach, należy zrezygnować klasycznej łyżki na rzecz łyżeczki deserowej. Można ją poznać po wielkości i kształcie – jest okrągła i mniejsza od łyżki, lecz większa od łyżeczki do herbaty.

5. Sztućce deserowe powinny być ułożone równolegle do krawędzi stołu.

Sztućce deserowe powinny być ułożone równolegle do krawędzi stołu, a gdy nadchodzi czas deseru należy zmienić ich położenie i przesunąć na prawą stronę talerza deserowego.

Do deseru można wykorzystać zarówno widelczyk, jak również łyżeczkę – ich użycie jest uzależnione od rodzaju deseru. Jeżeli do deseru będzie wymagany tylko widelczyk, wówczas jego trzonek powinien być skierowany w prawo, jeżeli deser wymaga również łyżeczki, analogicznie, układamy widelczyk trzonkiem w drugą stronę.

Podając deser z sosem, warto pamiętać, że łyżeczka do sosu powinna znajdować się nad widelczykiem, a jej trzonek powinien być skierowany w prawą stronę.

6. Jak ułożyć sztućce w trakcie lub po posiłku?

Istotna jest również zasada, że sztućce raz wzięte w dłonie nie powinny ponownie dotykać obrusa, głównie dlatego, aby nie pozostawić nieestetycznych plam i zabrudzeń. Dlatego też, nawet jeżeli przerywamy na chwilę posiłek, nie powinno się opierać ich o krawędź talerza.

Układ sztućców na talerzu ma swoją własną symbolikę.

A577A0177-1.jpgUłożone po obu stronach z zachowaniem niewielkiego odstępu wskazuje na chwilową przerwę.

A577A0175-1.jpgZłączenie sztućców symbolizuje prośbę o niezabieranie pustego talerza i możliwość dokładki.

A577A0174-1.jpgZłożenie sztućców na godzinie piątej oznacza zakończenie posiłku.

7. Jak funkcjonalnie ułożyć nakrycie?

W zależności od rodzaju serwowanych potraw sztućce mogą się zmieniać, mogą pojawiać się również nowe elementy, jak chociażby widelec do dań z rybą.

Przygotowując stół należy pamiętać o pewnych względach funkcjonalnych oraz praktycznych.

Każdy z sztućców powinien być ułożony w odstępie jednego centymetra, a przestrzeń między kolejnymi nakryciami powinna wynosić około 80 cm licząc od środka podtalerza – dzięki temu każdy z gości zyska swobodę ruchów, a na stole zostanie zachowana odpowiednia symetria.


Fot. © DAJAR®

Na zdjęciach zaprezentowano: zastawa stołowa Ambition Porto, sztućce Ambition Napoli.