Sklep on-line
Kategorie
blog.dajar.pl : Piękna jadalnia : Wielkanocny stół. Jak przygotować świąteczne śniadanie?

Wielkanocny stół. Jak przygotować świąteczne śniadanie?

Stół wielkanocny to centralny punkt w każdym mieszkaniu podczas tych radosnych, wiosennych świąt. Staje się on wówczas wizytówką domu oraz jego mieszkańców, gromadzi wokół siebie całą rodzinę i bliskich, by można było wspólnie celebrować ten wyjątkowy, świąteczny czas.

Piękna jadalnia / 28 Marzec 2017

Stół wielkanocny to centralny punkt w każdym mieszkaniu podczas tych radosnych, wiosennych świąt. Staje się on wówczas wizytówką domu oraz jego mieszkańców, gromadzi wokół siebie całą rodzinę i bliskich, by można było wspólnie celebrować ten wyjątkowy, świąteczny czas. Stół już od wieków stanowi istotny symbol i odgrywa niezwykle istotną rolę w każdym domu, dlatego też warto zadbać, aby świąteczna oprawa nadała tym chwilom dodatkową aurę i wyjątkowość.

Dekoracja wielkanocnego stołu

aranzacja wielkanocna.jpg

Dekoracja wielkanocnego stołu to niezwykle istotna kwestia. Od przygotowań jakie poczynimy zależy efekt końcowy, dlatego też warto pamiętać o nawet najdrobniejszych szczegółach i rozpocząć przygotowania odpowiednio wcześniej. Dominującą kolorystyką, która od zawsze jest kojarzona z Świętami Wielkanocnymi są odcienie żółci, bieli i zieleni, a czasami wkrada się jako dodatkowy element błękit lub róż. Barwy te nie są przypadkowe – Wielkanoc to radosny czas, przypada na najwspanialszą porę roku, czyli wiosnę, gdy świat i przyroda budzi się do życia. Nic więc dziwnego, że przenosimy tę radość i życie do naszych mieszkań właśnie za pomocą kolorów. Zieleń, jako kolor nadziei i życia, wspaniale współgra z żółcieniami doskonale ożywiając każde wnętrze. Natomiast biel stanowi symbol czystości i wprowadza element klasycznej elegancji i minimalizmu.

Doskonałym sposobem na dekorację świątecznego stołu jest wykorzystanie żywych kwiatów i gałązek z młodymi listkami. Ustawione w szklanym wazonie wyglądają niezwykle dekoracyjnie i naturalnie jednocześnie. Warto pamiętać aby wazon z kwiatami, który ustawimy na stole, nie był zbyt wysoki i nie przeszkadzał podczas świątecznego śniadania zasłaniając nam twarze bliskich. Jeżeli chcemy zrezygnować z świeżych kwiatów na świątecznym stole, bardzo ciekawym rozwiązaniem jest wykorzystanie kolorowych elementów zastawy – zielone szklanki lub solniczka i pieprzniczka z motywem wielkanocnym wspaniale i delikatnie przełamie elegancką, minimalistyczną, białą zastawę. W ten sposób zostanie zachowana równowaga i estetyka stołu nie będzie zachwiana. Dobrą opcją jest również wykorzystanie serwetek z świątecznym motywem, które ułożymy przy każdym z nakryć.

Z okazji Wielkanocy na stole powinien znaleźć się biały obrus. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie by wprowadzić element koloru za pomocą wzorzystej nakładki na obrus. Zdobienia motywem florystycznym lub uroczymi kurczaczkami bądź króliczkami sprawią, że całość będzie prezentować się ciepło, a w pomieszczeniu zapanuje atmosfera domowego ciepła i radości.

Szykując dekorację na wielkanocny stół nie należy zapominać o świeczkach. Doskonałym pomysłem na stworzenie dekoracji z ich wykorzystaniem będzie niskie naczynie wypełnione wodą, gdzie umieścimy dopasowane kolorystycznie świeczki.

Dekoracja i sposób podania potraw

Nie tylko dekoracja stołu odgrywa istotną rolę, również sposób podania tradycyjnych potraw ma bardzo duże znaczenie. W przypadku, gdy decydujemy się na bogatą dekorację warto zrównoważyć to wybierając prostą, białą zastawę i eleganckie szkło. Sposobem na podkreślenie radosnej atmosfery Świąt Wielkanocy jest wybór półmisków w stylu rustykalnym, z motywem świątecznym, które będą przypominały naczynia używane przez nasze prababcie. Na pewno takie elementy wprowadzą do atmosfery cudowne uczucie sentymentalnej radości i sprawią, że czas jaki spędzimy przy stole wraz z rodziną, będzie czasem miłych wspomnień i przyjemnych rozmów. Sposób podania tradycyjnych potraw również ma znaczenie – klosz na którym umieścimy ulubioną, piaskową babkę lub mazurka można w kilka chwil udekorować za pomocą kilku zielonych gałązek barwinka. Poszukując rozwiązań dla wielkanocnych jajek, ciekawym rozwiązaniem może okazać się wykorzystanie pisanek – będą nie tylko bardzo dobrze prezentować się na stole, lecz również pozwolą na powrót do miłych wspomnień.

577A7483.jpg

Śniadanie wielkanocne to bardzo uroczysty moment, rozpoczyna ono okres radości i czasu, w którym spotykamy najbliższych. Obowiązkowa święconka, świeże i zielone kwiaty, przepyszne babki i mazurki, żurek w chlebowych miskach – te tradycyjne elementy nadal trwają i warto je kultywować, by wiedza o nich była przekazywana dalej. Przygotowanie świątecznego śniadania to nie obowiązek, lecz wspaniały sposób na wspólne spędzenie czasu i wprowadzenie wiosny do domu, dlatego też warto wcześniej zaplanować poszczególne elementy, by w tym szczególnym czasie móc cieszyć się spokojem i radością.